Besiskolinantiems Lietuvoje – geros naujienos

paskolosPer pastaruosius metus paskolų rinka iš esmės pasikeitė ir tai liečia netgi būsto paskolų teikėjus. Kadangi pernai buvo priimtas ne vienas teisės aktas dėl paskolų rinkos reguliavimo, reikėtų pabrėžti, kad iš to labiausiai naudą jaučia būtent vartotojai. Žinoma, kalba eina apie tuos asmenis, kurie gali sau leisti skolintis ir laiku vykdyti įsipareigojimus. Esminiai pakeitimai buvo vykdomi tiek vartojimo kredito, tiek ir būsto paskolų sektoriuose. Greituosius vartojimo kreditus dabar gauti gali tik atsakingai besiskolinantys asmenys, o tai reiškia, kad sunkumų kyla tiems, kurie skolinasi negaudami pajamų. Paskolų bendrovės nurodo, kad asmenys, kurie kas mėnesį negauna tvarių pajamų, paskolų gauti negali – tokia tvarka veikia jau daugiau nei metus.

Vartojimo paskolas internetu gauti norintys asmenys išnarstomi iki smulkmenų.

Bene didžiausiu privalumu laikoma tai, kad kreditoriai dabar yra įpareigoti itin kruopščiai vertinti kreditingumą asmens, kuris teikia paskolos paraišką. Tai taikoma ir vartojimo kreditus teikiančioms bendrovės, ir tiems, kurie užsiima būsto paskolų teikimu. Anot šaltinio anyksta.lt/naujienos/naujienos/49789-kaip-keitesi-kredit-rinka-per-2016-metus, kredito įstaigos pastaruosius metus baigė kaip niekad pelningai, nes dėl priimtų įstatymo pataisų jos išvengė ir blogųjų paskolų, kurių negrąžindavo nemokūs klientai. Kadangi dabar kredito įstaigos neturi teisės skolinti asmenims, negaunantiems pajamų, tai jų klientų skaičius sumažėjo, tačiau pelnas – tik didėjo.

Remiantis mokumo vertinimo nuostatais, dauguma kredito įstaigų privalėjo atmesti daugelį paraiškų, jos tai daro ir dabar. Tačiau verta pastebėti, kad sumažėjus klientų skaičiui, kiti mokūs asmenys skolinosi ir dar tebesiskolina gerokai didesnes sumas ilgesniems laikotarpiams. Tai kredito įstaigoms atneša didesnį pelną. Tokia situacija tapatinama su trumpalaikių kreditų naikinimu, nes pagal priimtas pataisas, labiausiai ir nukentėjo trumpalaikių kreditų teikėjai.

Būsto rinkoje taip pat laukia pokyčiai, kurie naudingi būtent klientams.

Kadangi būsto paskolas dažniausiai išduoda bankai, jiems atsirado ta pati prievolė vertinti kreditingumą atsižvelgiant ir į 40 procentų pajamų taisyklę. Bet, tai nėra kažkoks privalumas, kuriuo gali pasinaudoti klientai. Klientams dabar turės būti užtikrinama garantija, jog paskolos teikėjas atidės įmokų grafiką, jeigu asmuo panorės eiti į „kredito atostogas“. Tai reiškia, kad šis atostogų laikotarpis bus privalomas, nors iki šiol jį tik savarankiškai siūlė bankai ir kiti būsto paskolų teikėjai. Dabar kiekvienas asmuo per paskolos grąžinimo laikotarpį turės teisę išeiti atostogų net 12 mėnesių.

Pabrėžtina, kad pasirinkus kredito įmokų sustabdymą, asmuo neturės mokėti netgi palūkanų. Iki šiol tokiomis atostogomis pasinaudoję lietuviai turėdavo mokėti bent jau įmokų palūkanas, o dabar bankai bus įpareigoti neimti netgi jų. Šiomis įstatymų pataisomis siekiama paskatinti lietuvius skolintis mūsų šalyje ir pirkti būstą būtent čia, o ne svetur. Teigiama, kad tai prisidės prie emigracijos mažinimo politikos.